Prawo spadkowe
Kancelaria Adwokacka Paweł Peliński zajmuje się prawem spadkowym, świadcząc klientom zarówno jednorazowe porady prawne, jak i reprezentując ich w sądzie przy wszelkich sprawach spadkowych.
Zadaniem kancelarii jest pomoc w sprawach dotyczących dziedziczenia, takich jak:
- potwierdzenie lub odrzucenie spadku – z chwilą śmierci zmarły pozostawia po sobie spadek, który jest należny osobom wyznaczonym przez niego w testamencie, lub zgodnie z zasadami dziedziczenia, zapisanymi w kodeksie cywilnym. Spadkobiercy mogą przez okres sześciu miesięcy od powiadomienia ich o śmierci bliskiego potwierdzić lub odrzucić spadek za pomocą oświadczenia wysłanego do odpowiedniego sądu. Jeśli tego nie zrobią, po upływie tego czasu zapisane im prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą na nich automatycznie.
- Stwierdzenie nabycia spadku – by stać się właścicielem nabytego w spadku mienia, należy złożyć w sądzie rejonowym odpowiedni wniosek, który w zależności od okoliczności może być wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku z testamentu lub z ustawy.
- Zachowek – w przypadku, kiedy zmarły nie uwzględnił w testamencie swoich najbliższych, którzy dziedziczyliby z ustawy, i tak mają oni prawo do zachowku, czyli należnej im części pozostawionego majątku. Zachowek obowiązuje również wtedy, gdy zmarły ujął w testamencie tylko jedną osobę z najbliższych lub ich część, lub rozdysponował swój majątek na darowizny. Jedynym przypadkiem, kiedy zachowek nie przysługuje bliskiej rodzinie zmarłego, jest wydziedziczenie konkretnej osoby lub osób.
- Wydziedziczenie – jest to pozbawienie przez zmarłego bliskiej osoby, której ustawowo przysługuje część pozostawionego po jego śmierci majątku, praw do spadku. Wydziedziczenie musi być szczegółowo uzasadnione przez zmarłego, ponieważ obowiązuje tylko w przypadku, kiedy jego powodem jest:
- rażące naruszanie praw życia społecznego wbrew woli zmarłego,
- celowe dopuszczenie się względem zmarłego lub jego rodziny czynów, które zagroziły ich zdrowiu lub życiu, lub dokonanie rażącej obrazy czci,
- uporczywy brak dopełniania obowiązków rodzinnych wobec zmarłego.
- Uznanie osoby za niegodną dziedziczenia – nie zawsze też bliskiemu przysługuje spadek, nawet, jeśli został ujęty w testamencie czy dziedziczy ustawowo. Spadkobierca może zostać uznany za niegodnego dziedziczenia, jeśli dopuścił się wobec zmarłego przestępstwa, w wyniku którego poniósł on uszczerbek na majątku, na zdrowiu lub stracił życie. Osoba z bliskiej rodziny zmarłego może zostać pozbawiona prawa do spadku również w sytuacji, kiedy za pomocą oszustwa, podstępu lub zastraszenia wpłynęła na treść testamentu. Uznanie za niegodnego może wystąpić na wniosek osoby, która również należy do spadkobierców – ujętych w testamencie lub z ustawy.
- Unieważnienie testamentu – testament może zostać unieważniony, kiedy nie zostały w nim ujęte wszystkie konieczne informacje, wymagane przez kodeks cywilny i prawo o notariacie, lub kiedy istnieją inne wersje testamentu, których nie ogłoszono.
- Podział spadku – w przypadku, kiedy istnieją jakiekolwiek wątpliwości co do właściwego podzielenia spadku pomiędzy bliskich zmarłego.
Kancelaria Adwokacka Paweł Peliński z Zielonej Góry przy sprawach dotyczących spadków dokonuje rzetelnej oceny sytuacji i dokłada wszelkich starań, by podejść do problemu w sposób indywidualny i wnikliwy, a przy tym zapewnić klientom pełną dyskrecję. Klienci kancelarii adwokackiej mogą liczyć na konsultacje z doświadczonym adwokatem, pomoc w sporządzaniu potrzebnych dokumentów i składaniu ich przed sąd oraz reprezentowanie ich w trakcie rozpraw. Dzięki temu, nawet najtrudniejsza sprawa z zakresu prawa rodzinnego i prawa spadkowego, stanie się znacznie łatwiejsza do przejścia.
Rodzinne prawo spadkowe jest często niezwykle skomplikowane. Pomoc adwokata może być niezbędna przy sprawach spadkowych, niezależnie od ich charakteru. Zachęcamy do kontaktu, którego szczegółowe dane znajdują się tutaj.
Spadki w Zielonej Górze – zdecyduj się na pomoc doświadczonej Kancelarii Adwokackiej.