14 maja 2020

Wypadek drogowy a odszkodowanie – kiedy masz do niego prawo?

Jako adwokat z wieloletnim stażem, który zajmuje się obsługą Klientów w Zielonej Górze, bardzo często spotykam się z sytuacją, w której ofiary kolizji drogowych nie są świadomi swoich praw. Tymczasem w sytuacji, gdy sprawcą jest inny kierowca, masz prawo do uzyskania zadośćuczynienia – sprawdźmy w jakich sytuacjach należy Ci się odszkodowanie i jaka może być jego wysokość.

Odszkodowania za wypadek drogowy

W przypadku doznania obrażeń w wypadku drogowym, spowodowanym przez innego uczestnika ruchu drogowego, masz prawo oczekiwać zadośćuczynienia. Może to mieć miejsce w sytuacji, gdy doznałeś:

  • bólu i cierpienia,
  • rozstroju zdrowia, np. urazów ciała,
  • rozstroju psychicznego.

Co więcej, odszkodowanie należeć Ci się będzie również w sytuacji, gdy zniszczone zostało Twoje mienie. Masz możliwość ubiegania się o zwrot kosztów leczenia, kosztów dojazdów, a nawet zwrotu dochodów, które utraciłeś w wyniku doznania urazu i niemożności wykonywania obowiązków zawodowych w pewnym okresie. W przypadku trwałych urazów, które uniemożliwiają Ci wykonanie zawodu, możesz ubiegać się również o stałą rentę.

Wbrew pozorom uzyskanie odszkodowania w Zielonej Górze czy jakimkolwiek innym mieście nie jest niemożliwe czy skomplikowane. Procedury przebiegną bezproblemowo i stosunkowo szybko, o ile zadbasz o kilka istotnych szczegółów bezpośrednio po wypadku.

Jak zachować się po wypadku?

Aby uzyskać odszkodowanie, niezbędne jest pozyskanie wszelkich niezbędnych danych dotyczących sprawcy wypadku. Jeżeli jesteś ranny i nie masz możliwości ich zdobycia, zajmie się tym policja (szczególnie ważna, gdy sprawca nie przyznaje się do winy), jednak możesz zadbać o to samodzielnie. Co będzie Ci potrzebne?

  • Imię i nazwisko sprawcy.
  • Numer polisy ubezpieczeniowej (OC) sprawcy.
  • Numer rejestracyjny.
  • Marka i model samochodu.

Szkodę zgłaszasz u ubezpieczyciela sprawcy wypadku – oczywiście nie musisz robić tego samodzielnie, ponieważ może pomóc Ci adwokat, którego specjalnością są odszkodowania. Wtedy będziesz mieć pewność, że cały proces będzie trwał tak krótko, jak to tylko możliwe, a Ty uzyskasz z tego tytułu maksymalne korzyści.

Ile może wynieść odszkodowanie?

Orzecznicy, ustalając kwotę zadośćuczynienia posługują się tabelami, jakie znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 grudnia 2002 roku. Musisz jednak pamiętać o tym, że towarzystwa ubezpieczeniowe, określając np. procent trwałego uszczerbku na zdrowiu, posługują się swoimi wewnętrznymi tabelami – kwota może więc różnić się od tego, co założyłeś na początku.

Pamiętaj, że masz prawo do uzyskania satysfakcjonującego zadośćuczynienia i warto o nie walczyć – najlepiej z pomocą prawnika z Zielonej Góry.

Chcesz uzyskać najwyższe odszkodowanie? Zgłoś się do adwokata!

Jako specjalista w zakresie odszkodowań, zachęcam do skorzystania z usług, dzięki którym odzyskiwanie odszkodowania będzie dla Ciebie bezproblemowe i szybkie. Kwalifikacje, doświadczenie oraz indywidualne podejście do każdego Klienta pozwala mi działać sprawnie i w pełni skutecznie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij