14 sierpnia 2018

Porady prawne – czego można się spodziewać po wsparciu prawnika?

Porady prawne to pierwsza pomoc przy problemach lub niejasnościach, dotyczących spraw związanych z prawem. Sprawy spadkowe, rozwodowe czy dotyczące odszkodowań to tylko niektóre z sytuacji, wymagających zasięgnięcia opinii prawnika. W jakich sytuacjach możemy liczyć na pomoc i jak przygotować się do spotkania w kancelarii prawnej, by w krótkim czasie uzyskać potrzebną poradę?

W jakiej sytuacji można skorzystać z porad prawnych?

Porady prawnej można zasięgnąć w każdej sytuacji, która sprawia trudność lub wiąże się z wątpliwościami na skutek nieznajomości przepisów prawnych lub problemów z ich interpretacją. Konsultacje z prawnikiem pozwolą na przygotowanie się do dalszych działań i obranie odpowiedniego rozwiązania w danej sprawie. Sytuacji, kiedy porady prawne mogą okazać się niezbędne, jest wiele i mogą one być związane z każdą kategorią prawa. Najczęściej korzysta się z pomocy kancelarii adwokackiej odnośnie sytuacji związanych z rozwodami i sprawami o alimenty, odszkodowaniami komunikacyjnymi oraz sprawami spadkowymi, ale można zasięgnąć opinii odnośnie windykacji należności, naruszenia dóbr osobistych, własności nieruchomości , podziały majątku oraz w wielu innych przypadkach.

Jak przygotować się do spotkania z prawnikiem?

Spotkanie w sprawie porady prawnej wymaga odpowiednich przygotowań ze strony klienta. By prawnik mógł dokładnie zapoznać się ze sprawą i poznać jej okoliczności, musi mieć dostęp do pewnych dokumentów i materiałów, których rodzaj jest zależny od typu sprawy i dotyczącego jej problemu. Tylko wtedy będzie w stanie trafnie i w stosunkowo krótkim czasie udzielić porady prawnej, wyjaśnić klientowi związane z problemem przepisy i doradzić, jakie można podjąć dalsze działania. Najlepiej zebrać wszystkie dokumenty związane ze sprawą, do których ma się dostęp, a także przygotować sobie dokładny opis sprawy wraz z potrzebnymi szczegółami – szczególnie dokładnymi datami i nazwiskami. To wszystko znacznie ułatwi pracę kancelarii adwokackiej i przyspieszy otrzymanie potrzebnej porady.

Jakie dokumenty będą niezbędne do udzielenia porady prawnej?

Materiały niezbędne przy zapoznawaniu się ze sprawą przez prawnika są zależne od typu problemu, z jakim przychodzi klient. Poniżej przedstawimy kilka przykładowych, najczęściej występujących spraw, wymagających porady prawnej, wraz z niezbędnymi w ich przypadku dokumentami, które klient powinien zabrać ze sobą na spotkanie w kancelarii adwokackiej.

  1. Porada prawna w sprawie rozwodowej – w tym przypadku najważniejszymi dokumentami będą akt zawarcia małżeństwa oraz akty urodzenia małoletnich dzieci, jeśli małżeństwo je posiada. Nie trzeba mieć gotowego pozwu o rozwód – prawnik może pomóc go sporządzić, bazując na otrzymanych dokumentach oraz historii opowiedzianej przez klienta. W przypadku, kiedy klient stara się o rozwód w orzeczeniem o winie, warto na spotkanie przynieść również materiały będące dowodami winy małżonka – np. zdjęcia, wydruki wiadomości e-mailowych czy wyciągi z konta bankowego.
  2. Porada prawna w sprawie o alimenty – w tej sytuacji warto przynieść akt zawarcia małżeństwa oraz akty urodzenia dzieci, na które mają zostać przyznane świadczenia. Niezbędne mogą się okazać dokumenty i materiały, które potwierdzą wydatki, związane z opieką nad dziećmi – nie tylko koszty utrzymania, ale również suma przeznaczona na edukację, leczenie, wyjazdy, transport i wszystkie inne wydatki, dotyczące dzieci. Doliczyć można także koszty utrzymania mieszkania, które pokrywa rodzic mieszkający z dziećmi. Przydatne będą również zaświadczenia o miejscu pracy i zarobkach rodzica, od którego oczekuje się zobowiązania alimentacyjnego.
  3. Porada prawna w sprawach spadkowych – w przypadku spadków najważniejsze informacje to data śmierci spadkodawcy oraz spis wszystkich spadkobierców, zarówno ustawowych, jak i wynikających z treści testamentu, oraz testament, jeśli powstał. Przydatne, choć nie niezbędne na etapie porady prawnej, będą akt zgonu, akt zawarcia małżeństwa przez zmarłego oraz akty urodzenia dzieci zmarłego.
  4. Porada prawna w sprawie odszkodowania po wypadku – warto wziąć ze sobą protokół wypadku, opinię lekarską, zdjęcia świadczące o szkodzie oraz dowody ubezpieczenia, a także przygotować szczegółowy opis zajścia, włącznie z datami, nazwiskami świadków i innymi ważnymi informacjami.
  5. Porada prawna w sprawach o odzyskanie należności, niezapłaconej faktury – dokument potwierdzający istnienie długu, umowę z której dług wynika, czy inne dowody potwierdzające windykację należności.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy kancelarii prawnej?

Istnieje wiele sytuacji, których sytuacja prawna jest niejasna, przez co nie ma pewności co do rodzaju dalszych działań, jakie należy podjąć. Zasięgnięcie porady prawnej w kancelarii adwokackiej pomoże dokładnie poznać przepisy, regulujące daną sprawę, a także da jasność co do dalszego postępowania w celu jej rozwiązania. Opinia doświadczonego specjalisty pozwoli nie tylko odpowiednio podejść do sprawy, ale także rozwiązać ją w sposób, który będzie najkorzystniejszy dla zainteresowanych. Ponadto klient może uzyskać pomoc przy kompletowaniu potrzebnych dokumentów oraz przy redagowaniu umów, pozwów i innego rodzaju pism, niezbędnych w danej sprawie. Również w Zielonej Górze można skorzystać z porad prawnych doświadczonej kancelarii adwokackiej we wszystkich sprawach, gdzie potrzebna jest opinia prawnika.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij