16 listopada 2018

Odszkodowania w Zielonej Górze – odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby

Śmierć bliskiej osoby to jedna z najbardziej traumatycznych sytuacji życiowych – szczególnie, jeśli nastąpiła nagle, w wyniku wypadku. Jest to sytuacja tym bardziej dotkliwa, jeśli zmarły był główną osobą utrzymującą rodzinę. W takim przypadku bliscy mogą starać się o odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby, które pozwoli im zabezpieczyć się materialnie przed pogorszeniem jakości życia.

Komu przysługuje odszkodowanie po śmierci bliskiego?

odszkodowanie po śmierci bliskiego mogą starać się zarówno członkowie najbliższej rodziny, czyli małżonek, dzieci, rodzice czy rodzeństwo, jak i inne osoby, które były emocjonalnie związane ze zmarłym, a jego strata spowodowała u nich problemy różnej natury: zarówno psychicznej, dotyczące cierpienia wynikającego z żałoby, jak i finansowej, po utracie materialnego wsparcia od zmarłego. Każdy z tych przypadków kwalifikuje do starania się o odszkodowanie, które może uchronić bliskich zmarłego przed kłopotami finansowymi oraz zapewnić im wsparcie w okresie żałoby. Nawet w przypadkach, kiedy ubezpieczyciel wstępnie odmówił wypłacenia świadczenia lub jego kwota wydaje się niewystarczająca na pokrycie wszystkich potrzeb, warto nie rezygnować i podjąć się walki o odpowiednio wysokie odszkodowanie drogą sądową, przy wsparciu doświadczonego adwokata.

Jakie typy rekompensaty można otrzymać, starając się o odszkodowanie po wypadku śmiertelnym?

Jeśli bliska osoba odeszła nagle na skutek śmiertelnego wypadku, można postarać się o odszkodowanie w kilku formach, różniących się celem, na jaki zostaną przeznaczone. To, jaki typ rekompensaty zostanie przyznany, jest regulowane przez Kodeks cywilny, natomiast jej wysokość jest zależna od takich aspektów, jak stopień więzi emocjonalnej pomiędzy zmarłym a osobami zgłaszającymi wniosek o odszkodowanie czy kwota pieniężna, jaką zmarły poświęcał miesięcznie na utrzymanie swojej rodziny. Można postarać się o takie świadczenia, jak:

– zwrot kosztów poniesionych przez rodzinę w związku ze śmiercią zmarłego – jest to jednorazowo wypłacana kwota, przeznaczona na opłatę pochówku oraz pokrycie kosztów leczenia, jeśli miało ono miejsce po wypadku,

– odszkodowanie mające zrekompensować pogorszenie sytuacji materialnej oraz życiowej bliskich zmarłego – jest to również jednorazowo wypłacana kwota, przyznawana bliskim, dla których pensja zmarłego stanowiła główne źródło utrzymania; jej wysokość jest zależna od wysokości comiesięcznej pensji zmarłego oraz jej procentowej części, jaką wnosił do budżetu rodziny, a także od ilości czasu, jaką poświęcał na opiekę nad bliskimi czy prowadzenie domu,

– zadośćuczynienie za krzywdę – rodzina może postarać się również o jednorazowe odszkodowanie, przyznawane bliskim zmarłego za straty emocjonalne; mogą uzyskać je osoby, które po stracie zmagały się z bólem, poczuciem osamotnienia, trudnością zaakceptowania zaistniałej sytuacji czy problemami psychicznymi, takimi jak depresja;  to, jak wysokie świadczenie będzie mógł otrzymać wnioskujący, zależy od stopnia jego pokrewieństwa oraz zażyłości ze zmarłym,

– renta – jest to odszkodowanie przyznawane w formie regularnej wypłaty, o które mogą starać się bliscy, dla których zmarły był głównym żywicielem, mającym stały wkład w budżet rodziny, lub kiedy miał zobowiązania alimentacyjne wobec wnioskujących.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy prawnika przy dochodzeniu odszkodowania?

W wielu sytuacjach ubezpieczyciel może zaproponować pozasądową ugodę, ustalającą wysokość odszkodowania po śmierci bliskiej osoby. Powinno się unikać zgody na takie rozwiązanie – zazwyczaj bowiem oznacza o wiele niższą kwotę świadczenia, niż można uzyskać w danej sprawie. Warto zasięgnąć porady w kancelarii adwokackiej – po dostarczeniu adwokatowi dokumentów związanych z wypadkiem i stratą bliskiego, będzie on w stanie zaplanować odpowiednią strategię działania i pomóc skierować sprawę do sądu, by uzyskać odszkodowanie o wysokości adekwatnej do poniesionej straty. Pomoc kancelarii to nie tylko doradztwo przed procesem, ale także reprezentowanie rodziny zmarłego w sądzie, co pozwoli na skuteczniejsze dochodzenie swoich praw do odszkodowania po śmierci bliskiego i oszczędzi związanego z tym stresu.

Porady prawne i prowadzenie spraw o odszkodowania w Zielonej Górze – skorzystaj z profesjonalnej pomocy

Wiele osób boryka się z problemem, kiedy ubezpieczyciel odmawia wypłacenia pełnego odszkodowania po śmierci bliskiego – często ma się trudności z otrzymaniem jakiegokolwiek świadczenia lub zaproponowana kwota jest zbyt niska, by pokryć wszystkie potrzeby rodziny. Warto w takiej sytuacji zdecydować się na pomoc kancelarii adwokackiej i zawalczyć o odszkodowanie, które wystarczy nie tylko na pokrycie kosztów poniesionych w szpitalu i przy pochówku, ale także zabezpieczy byt rodziny zmarłego. Również mieszkańcy Zielonej Góry mogą skorzystać z pomocy przy dochodzeniu odszkodowania – kancelaria adwokacka świadczy usługi związane ze sprawami o świadczenia po śmierci bliskiej osoby.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij