9 lipca 2021

Od czego uzależniona jest wysokość zadośćuczynienia za uszczerbek na zdrowiu?

O tym czym jest zadośćuczynienie i czym różni się od odszkodowania, możesz dowiedzieć się z poprzedniego artykułu Zadośćuczynienie za uszczerbek na zdrowiu – najważniejsze informacje. W poniższym, jako adwokat z wieloletnim doświadczeniem, postaram się wskazać jakie czynniki wpływają na wysokość przyznanych środków.

Indywidualne podejście do poszkodowanego

Wbrew pozorom ustalenie wysokości odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu nie jest łatwym zadaniem. Nie istnieje wykaz kwot pieniężnych przyznawanych za konkretny uszczerbek, ponieważ każda sprawa prowadzona z tytułu odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu jest zupełnie inna.

Jako że zadośćuczynienie jest świadczeniem całościowym i jednorazowym, jego wysokość powinna obejmować stan zdrowia fizycznego i psychicznego, a także stan materialny osoby poszkodowanej w chwili obecnej oraz problemy wynikające w przyszłości z krzywdy, którą poszkodowany doznał.

Głównym kryterium do określania wysokoci zadośćuczynienia jest stopień natężenia doznanej krzywdy. Obejmuje ono także perspektywy na przyszłość, które wraz z doznaną krzywdą uległy zmianie. Nie bez znaczenia jest również stopień tej zmiany. W orzeczeniach Sądu kryterium to pojawia się między innymi pod określeniem “poczucie nieprzydatności społecznej”, które wynika zarówno ze stanu fizycznego, jak i psychicznego osoby poszkodowanej.

Najważniejsze okoliczności wpływające na wysokość zadośćuczynienia:

  • rozmiar cierpień fizycznych wynikających z doznanej krzywdy (ból fizyczny, długość okresu leczenia i rehabilitacji),
  •  uszczerbek na zdrowiu psychicznym i jego konsekwencje rzutujące na przyszłość poszkodowanego  (utrata perspektywy na przyszłość, poczucie bezradności wynikające z konieczności korzystania z opieki, utrata możliwości zarobku),
  • wiek osoby poszkodowanej,
  • postawa sprawcy.

Bardzo często sąd określając wysokość zadośćuczynienia, odwołuje się do innych spraw, nie łamiąc przy tym zasady indywidualności poszczególnych przypadków. Działanie to podejmowane jest zwykle w przypadku spraw o podobnym charakterze i ma na celu przybliżenie, zrozumienie i określenie wielkości wyrządzonej krzywdy. 

Sąd posiłkuje się również procentowym określeniem uszczerbku na zdrowiu, ma to jednak charakter środka pomocniczego. Krzywda poszkodowanego nie może zależeć od mechanicznego zmierzenia, ponieważ w każdym przypadku jest indywidualna.

Podejmując się  na przestrzeni lat spraw, których celem było dochodzenie odszkodowań, zaobserwowałem liczne zmiany w orzeczeniach sądów, które coraz częściej przychylały się w stronę osób poszkodowanych. Obecnie kwota odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu w Zielonej Górze jest zdecydowanie wyższa niż jeszcze kilka lat temu. Jest to ogromne pocieszenie, choć wyrządzoną krzywdę ciężko zrekompensować jakąkolwiek sumą pieniędzy. Szczególnie w kwestiach utraconego zdrowia fizycznego oraz psychicznego. 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij