9 lipca 2021

Zaniżone odszkodowanie za wypadek samochodowy - co zrobić?

Problem z zaniżonym odszkodowaniem z tytułu wypadku samochodowego powraca w naszej kancelarii adwokackiej jak bumerang. Jeśli więc spotkało to Ciebie możesz być spokojny - nie jesteś pierwszą taką osobą. Jakie kroki w taki razie podjąć, aby uzyskać odpowiednią kwotę po wypadku samochodowym z polisy OC sprawcy wypadku?

Zanim przejdziemy do działań, które pomogą Ci rozwiązać problem zaniżonego odszkodowania za wypadek samochodowy, warto się dowiedzieć, od czego tak właściwie zależy jego wysokość.

Na kwotę odszkodowania i zadośćuczynienia wpływa m.in.:

  • rozmiar uszczerbku na zdrowiu zarówno fizycznym, jak i psychicznym,
  • długość leczenia i rehabilitacji,
  • wpływ wypadku na stopień samodzielności osoby poszkodowanej,
  • możliwości lub jej brak do wykonywania pracy zarobkowej przez osobę poszkodowaną.

Wymienione czynniki nie są wszystkimi, które mają wpływ na kwotę odszkodowania. Ich lista jest znacznie dłuższa.

 

Co zrobić, gdy odszkodowanie za wypadek samochodowy jest zaniżone?

 

Po otrzymaniu decyzji z wysokością odszkodowania z polisy OC sprawcy warto poprosić o jej dokładną analizę przez adwokata. Jest on w stanie określić czy wysokość przyznanej kwoty jest adekwatna do poniesionej krzywdy i podjąć właściwe działania, gdyby tak nie było. Nasza kancelaria adwokacka w Zielonej Górze od lat specjalizuje się w zakresie prowadzenia spraw dotyczących wypadków komunikacyjnych.

 

Odwołanie od decyzji

Na zaniżoną wycenę szkody z polisy OC sprawcy wcale nie musisz się zgadzać. Możesz sporządzić odwołanie, na którego przygotowanie masz w teorii 3 lata od otrzymania pisma przedstawiającego decyzje ubezpieczyciela. Po przekroczeniu 3 lat roszczenia podlegają przedawnieniu. W praktyce warto jednak z odwołaniami od decyzji ubezpieczyciela występować tuż po otrzymaniu wyceny. Im dłużej z nimi zwlekasz - tym trudniej udowodnić, że odszkodowanie zostało zaniżone.

 

W jaki sposób przygotować roszczenie?

Aby udowodnić, że wysokość odszkodowania lub zadośćuczynienia została zaniżona, należy przygotować argumenty jasno na to wskazujące. W tym celu należy gromadzić wszystkie dokumenty potwierdzające naszą tezę.

Będą nimi:

  • poniesione koszty leczenia,
  • wypis ze szpitala,
  • orzeczenia lekarza - w przypadku uszczerbku na zdrowiu psychicznym również lekarza psychiatry lub psychologa,
  • rachunki uwzględniające poniesione  koszty,
  • wycena rzeczoznawcy, jeśli w wypadku uszkodzeniu uległy rzeczy materialne.

 

Pomoc w zaniżonych odszkodowaniach

Działania podjęte na własną rękę w przypadku uzyskania zaniżonego odszkodowania często nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Po stronie ubezpieczyciela stoi szerokie grono specjalistów, którzy prostymi argumentami zwalczają odwołania od decyzji osoby nie mającej wiedzy i doświadczenia w kwestiach prawnych. Jeśli więc Ty lub bliska Ci osoba uległa wypadkowi komunikacyjnemu i chcesz uzyskać odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu, w Zielonej Górze możesz liczyć na pomoc profesjonalnej Kancelarii Adwokackiej Paweł Peliński.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij