9 lipca 2021

Rodzaje odszkodowań - wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

W definicji odszkodowania mieszczą się wszelkiego rodzaju świadczenia, które należą się osobie poszkodowanej za wyrządzone szkody. Mogą one przysługiwać poszkodowanemu zarówno od osoby fizycznej, jak i prawnej. Odszkodowanie należy się poszkodowanemu pod warunkiem, że osoby te ponoszą odpowiedzialność za wyrządzoną szkodę bądź są jej sprawcami. Główną rolą odszkodowania jest finansowa rekompensata za krzywdę, którą poniósł poszkodowany. W zależności od wyrządzonej szkody i miejsca, w której do niej doszło, możemy wyróżnić wiele rodzajów odszkodowań.

 

Rodzaje odszkodowań:

 • Odszkodowanie umowne - zastrzeżone z góry w umowie, na wypadek niedopełnienia wykonania zobowiązania
 • Odszkodowanie kompensacyjne - będące zadośćuczynieniem i naprawieniem szkody. Dzieli się na:
 • faktyczne (obejmuje pokrycie i rekompensatę realnie poniesionych kosztów przez poszkodowanego) ,
 • ogólne (w skład którego wchodzą elementy nie mające wartości finansowej - cierpienie, oszpecenie ciała, utrata dotychczasowego stylu życia),

 

 • Odszkodowanie karne - ukaranie za zdarzenie lub zaniedbane, najczęściej przyznawane w formie czynu społecznego,
 • Odszkodowanie nominalne - jest potwierdzeniem błędu prawnego, na którego nie ma jednak materiałów potwierdzających wystąpienie szkody.

 

Typy odszkodowań

Oprócz głównego podziału odszkodowań możemy wyróżnić także wiele ich typów. Do najczęściej spotykanych należą:

 • odszkodowania z OC,
 • odszkodowania z AC,
 • odszkodowania od banku,
 • odszkodowania od Skarbu Państwa,
 • odszkodowania powypadkowe w pracy lub w gospodarstwie rolnym,
 • odszkodowania z ubezpieczenia na życie.

 

Forma odszkodowania

Większości z nas odszkodowanie kojarzy się z zapłatą sumy pieniędzy na rzecz osoby poszkodowanej. Nie jest to jednak jedyna forma odszkodowania. Równie często pojawia się tzw. restytucja naturalna, czyli konieczność przywrócenia stanu do takiego, jaki miał miejsce przed wyrządzeniem szkody. Dzieje się tak w przypadkach, kiedy działanie takie jest możliwe. Jeśli tak nie jest, poszkodowanemu przysługuje jedynie odszkodowanie pieniężne, które jednak obejmuje poniesione szkody, nie dające się w żaden sposób przywrócić.

Warto mieć na uwadze, że wysokość sumy odszkodowania obejmuje nie tylko wyrządzoną krzywdę, ale również korzyści, które poszkodowany utracił w momencie wyrządzenia szkody. Określane są one pojęciem korzyści utraconych - lucrum cessans.

 

Uzyskanie odszkodowania z pomocą adwokata

Doskonale wiemy jak wiele dokumentacji i przepisów prawnych czeka osoby poszkodowane na drodze do uzyskania odszkodowania lub zadośćuczynienia. Nasza Kancelaria w Zielonej Górze wychodzi naprzeciw poszkodowanym i oferuje pomoc w odzyskaniu adekwatnego do poniesionej szkody odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu lub za wypadek samochodowy. Skontaktuj się z pracownikami naszej Kancelarii Adwokackiej Paweł Peliński, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij