Decyzja o wystąpieniu o rozwód należy do najtrudniejszych w życiu. Wiąże się jednak z wieloma formalnościami, których trzeba dopełnić, by prawnie zakończyć małżeństwo, a przy tym pozostać przy założonych przez siebie warunkach wobec strony pozwanej. Czego trzeba dopilnować, starając się o rozwód, jak poprawnie napisać pozew rozwodowy, i czy warto skorzystać z pomocy prawnika?
Kiedy można wystąpić o rozwód?
Zacznijmy od podstawowego wymogu – zgodnie z art. 56 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, podstawą rozwodu może być wyłącznie całkowity i trwały rozpad pożycia małżeńskiego, oznaczający zerwanie więzi emocjonalnych, fizycznych oraz gospodarczych pomiędzy małżonkami. Zadaniem sądu jest zbadanie, czy taki rozpad rzeczywiście nastąpił i orzeczenie o zakończeniu małżeństwa.
Można wystąpić o rozwód z orzeczeniem o winie, kiedy przyczyną rozpadu małżeństwa były działania jednej ze stron, lub bez orzekania o winie, kiedy żadne z małżonków nie jest bezpośrednio winne lub kiedy pozostają w zgodzie i mogą samodzielnie osiągnąć porozumienie we wszelkich spornych kwestiach.
Zgodnie ze statystykami, do najczęstszych przyczyn rozwodów należą:
- zdrada partnera (14%),
- niezgodność charakterów (13%),
- alkoholizm (12%),
- problemy finansowe (6%).
Pozew o rozwód – co powinien zawierać?
Pozew o rozwód jest pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, kiedy podjęło się już ostateczną decyzję o konieczności prawnego zakończenia małżeństwa. Ze względu na swój charakter posiada on pewne wymogi, których trzeba dopełnić, by mógł zostać rozpatrzony przez sąd.
Przede wszystkim pozew o rozwód jest pismem procesowym, które musi zostać sporządzone pisemnie i podpisane przez stronę pozywającą, czyli powoda. W pierwszej kolejności należy określić, do jakiego sądu kieruje się pozew. W przypadku rozwodów należy zwrócić się do sądu okręgowego położonego najbliżej ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania małżonków, a jeśli żadne z nich już w nim nie przebywa – w rejonie miejsca zamieszkania pozwanego. Jeśli jego adres nie jest znany, można wybrać sąd rejonowy w swojej okolicy. W Zielonej Górze pozwy rozwodowe można składać w Sądzie Okręgowym przy pl. Słowiańskim 1.
Przejdźmy do elementów, które pozew o rozwód musi zawierać, by zostać rozpatrzonym przez sąd:
- imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz nr pesel powoda, czyli osoby wnoszącej o rozwód,
- imię, nazwisko i adres zamieszkania pozwanego,
- informacje odnośnie zawarcia małżeństwa przez strony,
- wyjaśnienie powodów wystąpienia o zakończenie małżeństwa przez sąd,
- jeśli pozew dotyczy rozwodu z orzeczeniem o winie, konieczne będzie również wskazanie dowodów winy małżonka winnego rozkładu pożycia,
- spisanie wszystkich wniosków: o zakończenie małżeństwa, a także odnośnie podziału opieki nad małoletnimi dziećmi, rozwiązania kwestii wspólnego mieszkania czy podziału majątku oraz ewentualnych alimentów,
- wskazanie świadków, którzy będą mogli zeznać w sprawie rozpadu małżeństwa lub winy pozwanego,
- spisanie załączników do pozwu rozwodowego.
Jak napisać pozew o rozwód?
Pozew można napisać samodzielnie, pamiętając jednak o zachowaniu odpowiedniej formy i ujęciu wszystkich wymienionych wyżej elementów. Choć sprawy rozwodowe nigdy nie są proste, warto opisać okoliczności rozpadu małżeństwa oraz winy drugiej strony w sposób konkretny i treściwy, ale bez pomijania najważniejszych informacji.
Jeśli przelanie na papier powodów rozstania wydaje się zbyt trudne, warto skorzystać z pomocy kancelarii adwokackiej – prawnik zapozna się dokładnie ze sprawą i towarzyszącymi jej okolicznościami i na tej podstawie spisze pozew. Takie rozwiązanie nie tylko ułatwi rozpoczęcie procesu rozwodowego, ale także pozwoli mieć pewność, że wszystko zostało wykonane zgodnie z zasadami.
Co dołączyć do pozwu rozwodowego?
Pozew rozwodowy powinien posiadać także załączniki, które uzupełnią jego treść. Trzeba do niego dołączyć takie dokumenty, jak:
- aktualny odpis aktu zawarcia małżeństwa,
- aktualne odpisy aktów urodzenia małoletnich dzieci, jeśli małżeństwo je posiada,
- w przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie, również dowody winy małżonka – mogą to być wydruki e-maili, bilingi telefoniczne, wyciągi z konta, listy, zdjęcia oraz inne materiały, świadczące o winie zarzucanej pozwanemu,
- dowód uiszczenia obowiązkowej opłaty sądowej
Czy skorzystać z pomocy prawnika podczas rozwodu?
Każdy rozwód jest inny, tak jak ludzie, których dotyczy – trudno więc przewidzieć, w jaki sposób potoczy się sprawa zakończenia małżeństwa przez sąd. W przypadku rozwodów bez orzeczenia o winie zdarzają się sprawy, kiedy prawne rozwiązanie małżeństwa orzekane jest szybko i bez utrudnień. W większości przypadków jednak jest to problem, który może być bardzo złożony, a przez to sprawy bywają trudne i długotrwałe. W takiej sytuacji warto przemyśleć usługi kancelarii adwokackiej – pomoc doświadczonego specjalisty może okazać się niezastąpiona, zarówno na etapie pisania pozwu rozwodowego, jak i spotkań z pozwanym czy podczas rozpraw w sądzie.