Radca prawny czy adwokat – do kogo zgłosić się po pomoc?
Osoby szukające pomocy prawnej często stają przed dylematem, czy skorzystać z usług radcy prawnego, czy adwokata. Mylenie tych dwóch zawodów jest dość powszechne, są bowiem nie tylko pokrewne, ale i różnice między nimi – a także wykształceniem uprawiających ich specjalistów – są niewielkie. Do kogo więc zgłosić się po pomoc, kiedy potrzebujemy porady lub wsparcia w sprawie prawnej?
Radca prawny vs. adwokat – ustawowe uprawnienia
Uprawnienia zawodowe radcy prawnego i adwokata są oczywiście szczegółowo opisane w przepisach prawa – regulują je art. 6 ust. 1 ustawy o radcach prawnych z dnia 6 lipca 1982 r. oraz art. 4 ust 1 ustawy Prawo o adwokaturze z dnia 26 maja 1982 r., które brzmią następująco:
– „Świadczenie pomocy prawnej przez radcę prawnego polega w szczególności na udzielaniu porad i konsultacji prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed urzędami i sądami w charakterze pełnomocnika lub obrońcy” (art. 6 ust. 1 ustawy o radcach prawnych),
– „Zawód adwokata polega na świadczeniu pomocy prawnej, a w szczególności na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami” (art. 4 ust 1 ustawy prawo o adwokaturze).
Jak widać, w obu przypadkach uprawnienia są niemal identyczne. Do 2015 roku radcowie prawni nie mieli możliwości występowania w charakterze obrońcy w sprawach karnych, jednak zmiana w art. 82. Kodeksu postępowania karnego, która weszła w życie 1 lipca 2015 r., umożliwiła takie działanie pod pewnymi warunkami. Obecnie radca prawny może występować jako obrońca, o ile nie pozostaje w stosunku pracy (nie dotyczy to pracowników naukowych ani naukowo-dydaktycznych).
Obecnie więc zarówno adwokat, jak i radca prawny mogą świadczyć porady prawne, zajmować się opracowywaniem aktów prawnych oraz reprezentować swoich klientów w sprawach sądowych.
Trochę historii
Wśród opinii publicznej panuje przekonanie, że radca prawny zajmuje się wyłącznie sprawami cywilnymi i gospodarczymi, natomiast do adwokata należy się zgłosić przy sprawach karnych. Może to wynikać z historii obu zawodów – adwokaci mają bowiem znacznie dłuższą historię, której początek trudno jednoznacznie określić. W przypadku radców prawnych, zawód został utworzony w 1961 roku i początkowo nie miał zbyt rozległych uprawnień – powstał głównie do obsługi firm i banków państwowych. Radca był zatrudniany przez podmioty gospodarcze, a adwokat pozostawał wolnym zawodem. Z czasem obie profesje w znacznym stopniu się wyrównały i obecnie jedną z największych różnic jest fakt, że radca prawny może pozostawać w stosunku pracy (choć w takim przypadku nie może występować w charakterze obrońcy w sprawach karnych i karnoskarbowych). Obie grupy zawodowe natomiast kończą wyższe studia prawnicze, odbywają aplikacje oraz zdają egzaminy, pozwalające im na pełnienie zawodu zaufania publicznego.
Radca prawny czy adwokat – do kogo zwrócić się po potrzebną pomoc?
Klienci zgłaszają się do kancelarii prawnych z wieloma problemami, szukając pomocy przy właściwej interpretacji prawa, porad prawnych dotyczących spornych kwestii lub reprezentacji przez wykwalifikowaną osobę podczas spraw sądowych. Zarówno adwokat, jak i radca prawny mogą być pomocni we wszystkich tych sytuacjach, świadcząc takie usługi, jak:
– udzielanie konsultacji i porad prawnych,
– opracowywanie pism procesowych, umów oraz opinii prawnych,
– udział w negocjacjach,
– reprezentacja przed sądami i urzędami.
Wybór odpowiedniego pełnomocnika przy sprawach cywilnych i gospodarczych lub obrońcy przy sprawach karnych powinien opierać się głównie na tym, w jakiej dziedzinie (lub dziedzinach) specjalizuje się prawnik. Osoba, która posiada największe doświadczenie i kwalifikacje w dziedzinie prawa rodzinnego, najlepiej sprawdzi się przy sprawach rozwodowych, a specjalizacja w prawie karnym wskazuje najbardziej wykwalifikowanego obrońcę. Warto przed skorzystaniem z usług danej kancelarii prawnej zorientować się, w jakich dziedzinach specjalizują się działający w jej obrębie adwokaci i radcy prawni, aby wybrać najbardziej odpowiednią dla siebie opcję.
Radca prawny w Zielonej Górze – doradzimy Ci przy wyborze odpowiedniej pomocy prawnej
Nasza kancelaria działająca w Zielonej Górze to zarówno usługi adwokackie, jak i radców prawnych. Jeśli mają Państwo problem z wyborem odpowiedniej pomocy prawnej, chętnie doradzimy, wybierając specjalistę o właściwych dla sprawy kwalifikacjach.
Specjalizujemy się w prawie cywilnym, prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie administracyjnym oraz prawie nieruchomości. Zajmujemy się m.in. sprawami rozwodowymi i o alimenty, sprawami spadkowymi i dotyczącymi odszkodowań po wypadkach, windykacją i odzyskiwaniem należności. Reprezentujemy pracowników i pracodawców w sprawach związanych z mobbingiem, zaległościami w wypłacaniu należnego wynagrodzenia czy przywracaniem na stanowisko. Zajmujemy się również przygotowywaniem i analizą umów i regulaminów, a także pism procesowych i aktów prawnych.